Voda v ekozahradě

Voda je život a voda do zahrady život přináší. Abychom na našem pozemku vytvořili uzavřený harmonický ekosystém, neměli bychom ji opomenout. Vodní jezírko nám vytvoří to správné mikroklima a přitáhne spoustu dalších užitečných živočichů, kteří by u nás jinak nepřežili. Navíc nám v létě dotvoří tu správnou prázdninovou atmosféru a my i naše děti si můžeme užívat vodních radovánek. Na větším pozemku se můžeme rozhodnout pro chov ryb či kachen a vytvořit jezírko i pro ně.

Můžeme zvolit buďto variantu s fólií a chceme-li si trochu zaexperimentovat a k tomu navíc ušetřit, existuje možnost zbudování tzv. jílového jezírka, ve kterém místo fólie vytvoříme pomocí bagru na dně jámy jílovou krustu. Díky ní nám voda z jezírka neuteče a my se můžeme radovat z toho, že naše jezírko je 100% přírodní.

Čistící funkci v jezírku zastanou speciální vodní rostliny. V tomto ohledu čím větší jezírko, tím lepší čistící schopnost. Minimální ideální plocha je 80 m2, ale i menší jezírko je realizovatelné.

 

TVAROVÁNÍ TERÉNU

V případě, že máme mírně či více svažitý pozemek, můžeme využít tzv. svejlování. Díky terénním svejlům, které tvoříme po vrstevnicích se nám daří zadržet vodu v místech, kde ji potřebujeme pro růst stromů, keřů nebo zeleniny a vyhneme se tak dodatečnému zalévání.

 

VYUŽITÍ DEŠŤOVÉ VODY

Když tomu ještě přidáme využití dešťové vody zejm. ze střechy domu, naše zahrada se může stát soběstačnou a nezávislou na nás a naší zálivce. Klidně si pak můžeme odjet i v horkém létě na několik měsíců pryč a naše zahrada se zatím o sebe krásně postará.

 

KOŘENOVÁ ČISTÍRNA

Uvážené hospodaření s vodou na pozemku se nám rozhodně vyplatí. Ideální je vytvořit uzavřený koloběh, ve kterém tzv. šedou vodu z domu (voda z koupelny a kuchyně) přečistíme v kořenové čistírně a použijeme na dopuštění našeho zahradního jezírka nebo na zavlažování záhonů. Nic tedy není potřeba vypouštět do kanalizace a čistit ve složitých a drahých čističkách, vše může proběhnout levnou a přírodní cestou u nás doma.

Technologie kořenových čističek se stále zdokonaluje a postačí čím dál menší plocha na m2 na osobu v domě. Je tedy možné takovouto čistírnu, zrealizovat i na relativně malé zahradě. Esteticky krásně zapadne.