Lunární vlivy

Během přibližně 28 dní oběhne měsíc Zemi a prochází přitom všemi znameními zvěrokruhu. V první polovině svého cyklu měsíc stoupá a vzdaluje se od horizontu (vydechování Země), ve druhé polovině naopak klesá (nadechování Země).
Při stoupajícím měsíci stoupají díky přitažlivosti Měsíce všechny šťávy v rostlinách směrem vzhůru. V tomto období je vhodné sklízet ovoce, protože je šťavnatější a vydrží déle uskladněné.
Když se Země nadechuje (klesající Měsíc), klesají naopak šťávy do dolní části rostliny a nastává čas například pro sklizeň kořenové zeleniny případně řez keřů. 
Krátce předtím, než Měsíc dosáhne nejnižšího bodu – přízemí, je ideální posekat trávník a pro ty kdo plejí vyplít plevel, protože porostou pomaleji.
Opakem přízemí je odzemí – den vhodný pro výsevy, kdy je Měsíc v nejvzdálenějším bodě od Země. 

Stoupající a klesající Měsíc jsou označení vztahující se výhradně na postavení Měsíce ve Zvěrokruhu a jsou nezávislá na měsíčních fázích. Nemají tedy nic společného s přibývajícím a ubývajícím Měsícem!
Klesající Měsíc: Blíženci, Rak, Lev, Panna, Váhy, Štír, (Střelec).
Stoupající Měsíc: Střelec, Kozoroh, Vodnář, Ryby, Beran, Býk, (Blíženci).
Blíženci a Střelec jsou uzlovými body, ve kterých stoupající a klesající síly vždy mění směr.

Během svého 28 denního oběhu se jednou Měsíc dostane přesně mezi Zemi a Slunce a tehdy je přivrácená strana zcela tmavá – na Zemi nastává novoluní.
Od této doby Měsíc přibývá a je vhodné období pro vysazování a přesazování rostlin a zeleniny, prospívající na povrchu země – snadno zakořeňuje. Alternativně se dá využít i doby klesajícího Měsíce.
Když se Měsíc objeví v úplňku, nastává nejlepší okamžik pro hnojení. Naopak není vhodná doba pro zastřihávání, keře a stromy by nám mohly uschnout. 
V dalších 13 ti dnech po úplňku, kdy měsíc ubývá je dobré sít nebo sázet kořenovou zeleninu a daří se také technickým pracím na zahradě. 

Každé znamení zvěrokruhu je spojeno s jedním ze 4 živlů, z nichž každý ovlivňuje určitou část rostliny (kořen, list, květ a plod). Měsíc se zdrží v každém ze znamení asi 2,5 dne.
Dny plodů (Beran, Lev, Střelec) jsou vhodné pro sázení, setí a sklizeň (ošetřování) ovocných stromů, okurek, rajčat, bobulovin a všech rostlin, které pěstujeme pro plody či semena.
Dny listů (Rak, Štír, Ryby) jsou předurčeny k sázení nebo setí listové zeleniny (špenát, pórek atd.) a bylinek pěstovaných pro list a také pro péči o trávník.
Dny kořenů (Býk, Panna, Kozoroh) podporují růst podzemních částí a sázíme tedy celer, mrkev, červenou řepu, ředkvičky, křen nebo cibuli.
Výjimku tvoří brambory – ubývající Měsíc je sice správným okamžikem k sázení, ale nikoliv příliš blízko novoluní, spíše krátce po úplňku.
Ve dnech květu (Blíženci, Váhy, Vodnář) se nejlépe postaráme o květiny a kvetoucí keře. 

Přes to, že má Měsíc nepopiratelný vliv na nás i rostliny, nic se nemá přehánět a je dobré ponechat něco i na přírodě a občas počítat i s nějakými přirozenými ztrátami. Stoprocentnost a perfektnost totiž v životě neexistuje :-)